מי אנחנו


"גנזים" ארכיון הספרות העברית הוא המוסד המרכזי בישראל לשימור יצירתם של הסופרים העבריים.
 
הארכיון הוקם בשנת 1950 על ידי אגודת הסופרים העבריים בארץ ביוזמתו של הסופר והעורך אשר ברש. עד אז היו כמה אוספים לא מסודרים ולא שמורים היטב של כתבי יד ואיגרות סופרים. מטרת הקמת הארכיון הייתה לשמר ולשמור את יצירתם של הסופרים העבריים על ידי איסוף וליקוט כל החומרים הנחוצים לצורך התיעוד: תמונות מחיי הסופרים, כתבי יד שנדפסו ושלא נדפסו, איגרות למיניהן וכל פרסום הקשור בחיי הספרות העברית. הארכיון עוסק גם בשימור יצירה עברית שמחוץ לישראל, ובשנותיו הראשונות נתן עדיפות עליונה לשימור כתבי יד ומכתבים שנותרו באירופה לאחר השואה. כן אסף המכון חומר ארכיוני בארצות הברית, ולאחר קריסת ברית המועצות הועברו למכון גנזים ארכיונים ואוספים מברית המועצות.
בארכיון "גנזים" נמצאים תיקיהם האישיים של למעלה מ-750 יוצרים עבריים בתחומי הספרות השונים, אוסף צילומים מקיף ועשיר ואוסף הקלטות ייחודי של סופרי ישראל בחמישים השנים האחרונות.
תרומתו החשובה של מכון "גנזים" לביבליוגרפיה העברית ולביו ביבליוגרפיה הישראלית החדשה, היא שמאפשרת קיום מסורת תרבותית ספרותית, מחקר ספרותי ראוי לשמו, ותיעוד הולם של הספרות העברית החדשה.
הארכיון שנוסד וטופח על ידי אגודת הסופרים, שכן ונשמר בתוך מוסדות האגודה. בשנת 2003 הופרד מכון גנזים מאגודת הסופרים ופעל כעמותה עצמאית, ומשנת 2004 שכן ברמת גן. בעקבות הפסקת העברת תקציבים לאגודת הסופרים באמצע העשור הראשון של המאה ה-21 לא הועבר תקציב למכון והוא חדל לתפקד. ביולי 2008 חזר המכון לאגודת הסופרים ולמשכנו ב"בית הסופר" בתל אביב.
בעקבות הסכם שהושג בסוף 2007 בין עיריית תל אביב, משרד התרבות, גנזך המדינה ואגודת הסופרים יועבר הארכיון באופן זמני לספריית בית אריאלה, כדי לאפשר את שיפוץ "בית הסופר".